x

200 Kelebek Avrupa Şampiyonu

50 yıllık kulvar arkadaşım Pınar 2022'de Roma'da gerçekleşen Avrupa Master Yüzme Şampiyonasında birinci geldi.

Zaman zaman havuzda denk geldiğim sevgili Pınar'la antrenmanlar hakkında konuşuyoruz. Ben kendisinin iradesine hayranım. Antrenmanlarını aksatmadan haftada 5- 6 kere yüzer, beslenme ve günlük programına sadıktır. Hiç unutmam, eski havuz dostlarımızla dışarıda yemeğe çıktığımızda yanında kendi sebze yemeğini getirmişti.

2013 yılında aynı yarışta yüzen İtalyan yüzücü Guilia Noera Pınar hakkında instagram hesabında Türkçe'ye çeviriyle şu yorumu yapmış;

"İSTEK SENİ HER YERE GÖTÜRÜR...
Avrupa şampiyonasında 200 kelebekteki 'ölümümün' üzerinden bir hafta geçti ve ben size bunu zaten söylemiştim. Sana söylemediklerim ve sadece şans eseri keşfettiğim: Roma'nın galibi, @doropisi, hikayesi, hiç tanışmadığımı sandığım (iyi ya da kötü hepimiz birbirimizi yıllardır tanıyoruz! ) diğer ifadelerde.
Ve bunun yerine onlar... Aslında 2013 yılında Hollanda'da Eindhoven'da düzenlenen Avrupa Şampiyonası'nda seride o da vardı ama ben fark etmemiştim. O birinci kulvardaydı, ben de dördüncü kulvardaydım. Irkımın sadece çok güçlü Alman Reibel-Oberle'ye karşı olduğunu biliyordum ve öyleydi. @doropisi mütevazı bir 3.18 ile kredi aldı ve ne kadar yaptığını bile hatırlamıyorum (belki bu sefer bana söyler! ). Yani dokuz yıl önce, Eindhoven'da, yaklaşık 46 yaşında, 'büyük' ve çok zor bir yarışta kesinlikle en güçlüler arasında değildi. Ve tam tersine ........ dokuz yıl sonra İŞTE, PODİUMUN EN ÜST BASAMAĞINDA. Onun hakkında hiçbir şey bilmiyorum, bu kadar iyi antrenman yapmak için 'baharı gevşetmek' ne yaptı da bu kadar gelişmek için! Ama kesin olan bir şey var: başarısı kesinlikle büyük bir iradenin ve birçok fedakarlığın sonucu olacaktır. Çünkü 200 kelebek icat edilemez, kendini inkar ile inşa edilmelidir. Bu arada çok akıllı ve taktiksel bir yarış geçirdi, sadece son 7/8 turda beni geçti!"

Video...

Şampiyonlar kolay yetişmiyor. Bu başarının altında muhteşem bir irade var. 

Turgut Esen