x

2000 mt Yüksekte Triple Crown

2020 yılında Tahoe gölünde 34 km solo yüzen bir yüzücünün paylaşımını görünce Furkan Hoca ya şunu sordum. ‘’Ben gölde 34 km yüzebilir miyim? Ve Tahoe gölündeki solo geçişleri incelemeye başladık. Üç ayrı geçişi yapılıp üçlü taç alınabileceğini görünce Üçlü taç almayı hayalimize koyduk. Hemen komite ile yazıştık. 2021 Temmuz ayı için yerimizi ayırttık.

 

Ama 2021 yılı nisan ayında çok ağır bir covite yakalandım. Ailemin, arkadaşlarımın ve Furkan Serbest hocamın çok büyük desteği ile Haziran'da ayağa kaktım. Fakat 2021 temmuz ayında bu yüzmeleri yapacak gücüm yoktu. Organizasyon komitesi ile konuşarak geçişlerimizi 2022 yılına erteledik. Ama moral olarak çökmüştüm Datça da antrenman yaparak kendime gelmeye çalışıyordum. Sanırım ağustos ayı gibi bir Turgut Esen kardeşimden telefon geldi. Kasım ayında Palamutbükü'nde bir yarış düzenleyeceğini burada beni onur konuğu yapacağını söylemesi bana çok büyük moral verdi. Bu moralle antrenmanlara devam ettim. Bu vesile bu zor süreçte yanımda olan beni destekleyen herkese çok teşekkür ediyorum.

 

 

İLK GEÇİŞ 19.2 KM- 15 TEMMUZ 2022

 

Geçiş den 4-5 gün önce çok yorucu bir yolculuktan sonra Tahoe ya vardık. 15 temmuza kadar ilk hedefimiz gündüzleri 30C'ye çıkan geceleri 14C' ye inen hava şartlarına, yükseklikten dolayı oksijen azlığına ve göl suyuna alışma oldu.

 

Furkan Hoca ile bu yüzme etaplarını maç olarak gördük. Birinci maçı kazanamazsak ikinci maçın üçüncü maçın hiçbir önemi olmayacaktı. Bu arada geçiş gecesinden önce gündüz tesadüfen yakınlarda olan Umut Salar ve Cem Paşaoğlu kardeşlerinin ailece beni ziyarete gelmeleri çok büyük motivasyon oldu benim için.

 

 

Geçiş günü gece 2.30 gibi kaptan Sylivia , hakem Kelly ile limanda buluştuk.  Benim tedirginliğimi gören Sylivia ve Kelly bana devamlı moral veriyorlardı. Bu geçişte bana tekneden yardım için yeğenim Demir vardı. Yanılmıyorsam hava 13-14 c su 16 c civarında idi. Tekneyle geçişin başlayacağı noktaya geldik. Karaya çıkıp verilen işaretle yüzmeye başladım Yüzmenin birinci saati sonrası beslenmede Demir karıştırıcıyı attı. Ama sıcak olması gereken karbonhidrat besin karışımı soğuktu. Çünkü sıcak suyumuz termosta idi kısaca termos görevini yapmamıştı. İçimden yandık dedim. Çünkü hava ve su soğuktu sıcak içeceğe ihtiyacım vardı. Demir, kaptana durumu anlatmış ikinci beslenmede onların termosundan sıcak su alıp besin hazırlamıştı. Bu sıkıntıyı da hallettikten sonra moralli şekilde yüzmeye davam ediyordum. Hava aydınlanınca morallerimiz daha yükseldi. Sylivia ,Kelly ve Demir den gelen alkışlar bravo sesleri beni daha motive ediyordu. Sanırım ortalara doğru nabzım hızla atmaya başladı- Tempomu düşürerek nabzımı normal hale getirdim Bundan sonraki beslenmelerde dikey pozisyonda bacaklarıma kramplar girmeye başladı. Sırt üstü beslenmeyi denesem de kramplar girmeye devam ediyordu. Sadece serbest yüzünce kramplar geçiyordu. Bu yüzden beslenmeleri çok kısa tutuyordum. Daha sonra yüzerken hayatımda ilk defa sol koluma kramp girmeye başladı. Bu şekilde yüzerek 7 saat 36 dk sonra nihayet karaya ayak bastım Karaya ayak bastığımda iki bacağımın arkasına komple kramp girdi. Ama başarının verdiği mutlukla tekneye iki bacak kramplı halde döndüm. Çok şükür İlk maçı kazanmıştık. Sıra 21 Temmuz'daki maça gelmiştik.

Devamı haftaya...