x

3 Temel Hata

200.000 yıl öncesine giden Homosaphiens denilen türümüzde suda yaşam ve bununla ilgili bir gelişim ve genetik bir mutasyon olmamıştır. Suda yaşayan hayvanlar doğumdan hemen sonra bu ortama uyum sağlayıp gerekli hareket ve koordinasyonu kolaylıkla yapabilme içgüdülerine sahipler. Fakat biz insanlar suda kısıtlı olan hareket doğamız sebebiyle tüm koordinasyon hareketlerini uzun yıllar süren eğitimlerle öğrenmek zorundayız. Basitçe söyleyecek olursak, 7 yaşında yüzmeye başlayan bir çocuk sudaki hareket mekanizmalarını öğrenip tam anlamıyla kontrolü sağladıktan sonra 4 temel yüzme stili olan kelebek, sırt, kurbağa ve serbesti 11 yaşında doğru bir şekilde yüzmeye başlar. "Ağaç Yaşken Eğilir" ve "uzmanlık için 10.000 saat çalışması gerekir" fikirleri unutulmamalıdır.   

Master sporcu deyince 25 yaş üstü bireyler kastediliyor. Bu kişilerin büyük çoğunluğu spora vakit harcamaya ileri yaşlarda fırsat buluyor. Yukarıda bahsettiğim sebeplerle bu sporcuların da su kontrolü ve adapte olma süreçleri çocuk ve gençlere göre daha uzun zaman alabiliyor. Master sporcuların takdir ettiğim noktalarından biri de irade gösterip bu süreçte başarılı olmalarıdır.

Gelelim master sporcularda gördüğüm temel hatalara;

  1. Vücudun su üstündeki pozisyonu.
    İlk öğretilecek olan temel prensiplerdendir. İlk birkaç ay boyunca ağırlıklı olarak ayak çalıştırması yapılıp bacak kaslarının güçlendirilmesi ve suda paralel pozisyonda durulması öğretilir.
  2. Koordinasyon ve Zamanlama.
    Serbest yüzmeden bahsedecek olursak kolun su çekmeye başlamasından nefes alma başlangıç ve bitişi, ayakların ritimlerinin koordinasyonu gibi sayılacak yüzlerce koordinasyon ve zamanlama unsurları mevcuttur.
  3. Kolun su altındaki ve su üstündeki hareketleri.
    Kollar, bir teknenin pervanelerine benzetilebilir. Pervaneler suyu geriye ittirebilmek için en mükemmel pozisyonda formunu korurlar. Kollarımız ve ellerimizin açıları da mükemmelliği yakalamak için en uygun pozisyonda oldukları ölçüde uygulanan enerji en yüksek verimlilikle kullanılmış olur.

Tüm bu hareketler uzun çalışmalarla üstesinden gelinebilecek unsurlar. Bunu birçok sporcu başarıyor. Kış aylarında düzenlediğimiz master Yüzme Klinikleri ve Yaz aylarındaki Açık Su Yüzme Kamplarında bu çalışmalar büyük bir titizlikle yapılıyor. Kullanılan aynı enerjiyle daha uzun mesafelere ve daha hızlı yüzebilmek sizin elinizde. 

Turgut Esen