x

Açık Su Yüzüşüne Nasıl Başladım

Yüzme yolculuğum havuzda başladı ve denizde devam etti. Açık su yüzüşü tutkum bir yeryüzü cennetinde başladı. Ailem, Türkiye'nin güneybatısındaki Muğla iline bağlı Datça beldesinde, ünlü tatil beldeleri Bodrum ve Marmaris arasında bir yazlık ev satın aldı. Her yaz oradaydık ve suda gerçek tutkumu bulma fırsatını kullandım.

Datça, dünya üzerindeki favori yerim... Huzur ve doğayı hissettiğim, iç sesimi duyabildiğim yer. Datça, 20 yıl önce açık su yüzüşüne başladığım yer. Aynı zamanda meditasyon yapmaya ve bedenimi ve zihnimi konfor alanımdan çıkmaya motive etmeye başladığım yer. Bu yerin bana nasıl doğal bir güç verdiğini açıklamak çok zor.

Türkiye'nin en güzel havasına sahip olan Datça, huzur ve doğal güzelliklerle dolu bir yerdir. 50 mil uzunluğundaki ince ve uzun Datça yarımadası, Ege ile Akdeniz'in buluşma noktasında saf yeşil bir hançer gibidir. Eski Yunanlılar, o muhteşem kayalık yüzeyleri ve deniz yeşili suları ile Datça'nın bizzat Zeus tarafından yaratıldığına inanıyorlardı. Görünen o ki coğrafyacı Strabo şöyle söylemiştir: "Tanrı sevgili yaratıklarını daha uzun yaşamaları için Datça'ya gönderdi." Her yaz oraya gittik ve tüm geniş aile üyeleri orada buluştu. Oldukça büyük bir aileye sahibim. Tüm kuzenlerim ve dayılarım birbirlerini burada gördü ve hepimizin bu yeryüzü cennetinde harika anıları var.

Ailem de tıpkı benim gibi doğayı ve sporu sever. Günümüz sabah 7'de o güzel dağlarda yaklaşık 10 kilometre doğa yürüyüşü yaparak başlardı.  Bu yolda sol tarafta Akdeniz'i, sağ tarafta Ege Denizi'ni görebilirsiniz. Muhteşem manzaralar ve timin, adaçayı ve yasemin çiçekleri gibi doğanın kokusu.

Doğa yürüyüşü turumuzun ardından çiftliğimizden taze karpuz ve incir ile kendimizi ödüllendirirdik. Peki sonra ne gelirdi? Tabii ki, öğle yemeği saatinde aile kahvaltısından önce mümkün olduğunca uzun süre denize girmek ve yüzmek.

Rahatlıkla Datça'nın dünyanın en güzel deniz suyuna sahip olduğunu söyleyebilirim. Sıcaklık, aynı bölgedeki diğer yerlere kıyasla her zaman biraz daha soğuk olacak şekilde yazları 22 derece civarındadır. Suyu temizdir. Tehlikeli deniz yaban hayatı yoktur. Deniz, özellikle öğleden sonra kuvvetli dalgalara sahiptir; güçlü akıntılar ve dalgalar vasıtasıyla suda doğanın gücünü hissedebilirsiniz.

 

Her yaz sabahları doğa yürüyüşü yaptıktan sonra, öğleden sonraları ise en sevdiğim küçük adada güneşlendikten sonra yüzerdim. Her gün toplamda yaklaşık sekiz kilometre yüzerdim. Sabahları beş kilometre ve öğleden sonraları üç kilometre.

Sabahları ve öğleden sonraları dalgaların tadını çıkarmaya, suyun farklı ruh hallerini hissetmeye başlamıştım. Dalgalar ve akıntılar bana neşe verir ve sudaki doğal gücü ve özgürlüğü hissederdim. Denizin ifadesi inanılmazdı.  Havuzla kıyaslandığında tamamen farklı bir histi. Açık suyun benim gerçek tutkum olduğunu anladım. Suyun içindeyken hep daha da ileri gitmek istedim. Denizin dibini göremediğiniz koyun en derin kısmına yalnız gittiğimde bile hiçbir korku hissetmedim. Denize ait olduğumu, denizin de bana ait olduğunu hissettim. Bedenim, ruhum ve zihnimle sınırsız okyanus arasındaki bağı hissediyorum. Rengi, tuzlu tadı, dalgaların verdiği his… denizle ilgili her şeyi seviyorum. Denizle benim aramdaki sonsuz bir ilişki gibi. Sonsuz ve koşulsuz bir aşk. Tüm bedenim, ruhum ve zihnimle hissettiğim gerçek bir aşk.

Bazen dalgalı, bazen sakin, bazen öngörülemez.

Datça'da tatil benim için bir spor kampı gibiydi. Yüzmenin yanı sıra sahilde koştum, dağlarda yürüdüm ve bazı güç ve kondisyon egzersizleri yaptım. Burada yakaladığım ivmeyi ulusal ve uluslararası açık su yarışlarına katılmak için kullanmayı düşündüm.

Açık su yüzüşü, havuza kıyasla tamamen farklı bir zorluktur. Birincisi, tüm havuzlar aşağı yukarı aynıdır: Mesafe 25 veya 50 metredir. Sıcaklık 24 ile 28 derece arasında değişir. Yarışınız sırasında dalga veya sürpriz yoktur. Ve tabii ki takla dönüşlerini çok iyi yapabilmeniz gerekir. 

Tabii ki açık su yüzüşlerinde takla dönüşleri yapmanıza gerek yoktur. Ancak ikisi arasında daha da büyük farklar da vardır: Açık suda, aynı rotadaki günün farklı zamanlarında yapılan iki yüzüş bile birbirine benzemez. Akıntılar, dalgalar, hava, rüzgar ve su sıcaklığının hepsi bir rol oynar. Ve tabii ki 5 kilometreden daha uzun süre yüzüyorsanız yüzme sırasında yemek ve içmek de çok önemli olacaktır. Datça bana sudaki tüm bu belirsizliklerin üstesinden gelme gücü ve deneyimi ve açık su yarışlarına katılma cesareti verdi.

Özet:

  • Düşünün ve gerçek tutkunuzu bulun. Bugün bilmiyorsanız, sorun değil. Hissedene kadar aramaya, keşfetmeye devam edin. İç sesiniz size neyden hoşlandığınızı ve sizi gerçekten neyin mutlu ettiğini söyleyecektir.
  • Tutkunuzu hemen bulamazsanız üzülmeyin. Keşfedebileceğiniz pek çok yeni aktivite var ve akış deneyimine sahip olduğunuzda, zamanın tadını çıkardığınızda, devam etmek için içsel motivasyonu hissettiğinizde, yenilenmiş ve mutlu hissettiğinizde, tutkunuzu bulduğunuzu anlarsınız.
  • Hayatta en sevdiğiniz yeri bulun. Kendinizi rahat hissettiğiniz ve yenileyebildiğiniz bir yer. Bu sizi rahatlatacak ve yolunuza çıkacak diğer zorluklar için kendinizi yenilemenizi sağlayacaktır.
  • Doğayı ve kendinizi hissetmek ve tutkunuzun peşinden gitmek için zaman ayırın. Nefes alın, düşünün ve acele etmeyin. Kendiniz ve düşünme süreciniz için zaman ayırmanızda bir sorun yoktur. Her zaman hareket halinde olmanız gerekmez. Doğada rahatlamak için zaman ayırın, neler olduğunu hissedin ve sizin için gerçekten iyi olan şeyi yapın.

Devami: Limitlerin ötesinde

Limitlerin Ötesinde - Ceres Dükkan (ceresdukkan.com)