x

Çanakkale Boğazı Akıntı İpuçları

Çanakkale parkuru yapısı sebebiyle önemli iki akıntıya sahip. Burada Çanakkale Rotary Kulübünün anlaştığı küçük balıkçı kayıkları size eşlik edecek. Fakat bu kayıktaki refakat etmesi beklenen iyi niyetli kişiler kendilerini hakem kimliğine kaptırıp sizin önünüzü kesip nereden gitmeniz gerektiği hakkına sahip olduğunu düşünürler. Kendileri Çanakkale'deki balıkçılıkta deneyim sahibi olabilirler ama akıntılar konusunda sınıfta kaldılar. Bu benim kendileriyle 10 yıllık her yarıştaki kavgam olur, hala daha da ikna etmiş değilim. 2005 yılında uzun yıllar sonunda doğru tespit ettiğim rotayı takip ederek 41 yaşımda 124 kişi içinde genel klasman birinciliğini elde ettim, ikinciyle aramda 5 dk fark vardı. 
Teknelerle karşıya geçerken arkaya bakın ve ayrıldığınız finiş noktası için arka tepeyi kendinize kerteriz alın çünkü uzaktan vede sudayken buna çok ihtiyacınız olacak.  
Rotamız şu: Başlangıç ve bitiş noktaları arasında mümkün olduğu kadar düz bir hat üzerinde yüzmeye çalışacağız. Fakat akıntının şiddeti oranında yönümüzü sola döndüreceğiz. Başlangıçta yan akıntı fazla değil. Start verilince refakat kayıklarının baskısıyla oldukça sola, yakın karşı sahile doğru yönlendirileceksiniz. Halbuki buradaki arkadan gelen akıntı oldukça şiddetli ve kullanmak gerekir. Yaklaşık 45 dakika hafif sola, bitiş noktasının soluna doğru, (arkadaki tepeyi gözünüze kestirin) kerteriz alın ve öyle yüzün. 20 kulaçta bir karşıdan nefes alarak yüzmenizi bölmeden doğru yön tahmini yapın bu önemli. Bu yarıştaki en önemli nokta şu: sonlara yaklaştıkça yan akıntı çok şiddetlenir. Yönünüzü normalden çok daha fazla sola çevirmeniz gerekir. Bahsettiğim, son 500 mt böyle. Aşağıya doğru sürüklendiğinizi fark etmezsiniz, sizi Nusret mayın gemisinin altından toplarlar veya bazı arkadaşlara olduğu gibi yürüyerek gelirsiniz :)

  • Kendinizden daha iyi yüzdüğünü düşündüğünüz biri varsa ona takılın. Tam arkasına girerseniz yaklaşık % 20 gücünüzden tasarruf edersiniz. 
  • Boyun, koltuk altı ve bacak arasını biraz vazelinlemeyi unutmayın. Bu işi çok ciddiye alıp vazelinden tanınmayacak hale gelen arkadaşlar var, abartmanın bir anlamı yok Manş'ı geçmeyeceksiniz.
  • Yarışa yavaş başlayın, her ne kadar etraftakiler gereksiz bastırsalar da bu hızlarını koruyamayacağı çok açık. Bari siz kendinizi yormayın. Gücünüzü en sondaki akıntılı bölgeye saklayın. Yarış en az 1 saat sürecek zaten.
  • Suya atlayınca gözlük içine biraz su alın. Temiz bir görüş için yön tayini yapmadan önceki kulaçta başınızı çalkalayın ve buharı yok edip öyle bakın.
  • Bacağınıza kramp gireceğini fark ederseniz hemen durun ve bacağınızı dik tutarak ayak parmak ucundan kendinize çekin. Kramp, gerilmiş kasa girmiyor.
  • Yüzerken zifiri suya bakıp Jaws vs aklınıza getirmeyin, tarihte bu sularda bir vukuat olmadı.
  • İyi antrenman yapmamışsanız bütün bunların bir önemi yok, bari günün tadını çıkarın yavaş yavaş yüzün, 1 hafta her bir yanınız ağrıyacak zaten.

Kolay gelsin.


Turgut Esen