x

Japonya'da bir Türk

Japonya'da bir Türk

6 Ağustos 2023'te Japonya’nın Fukuoka şehrinde Dünya Masterlar Yüzme Şampiyonası’na katıldım.


Son anda denilebilecek bir zamanda, yani yarıştan tam 6 hafta önce bu kararı verdim. Mayıs ayında Alanya’daki Türkiye Yüzme Şampiyonası’ndaki derecem, haftada 6 gün havuz ve 3 gün kara antrenmanımla kendimi yarışa hazır hissediyordum, ancak Japonya’nın uzaklığı ve masrafı beni yarışa katılma konusunda şüpheye düşürüyordu. Yarışlardaki güzel anıları, sağlığımın şu anda bu yarışı yüzmeye el vermesi ve yoğun antrenmanlarımı düşünüp yarışa katılmaya karar verdim. Ailemin desteği sayesinde kayıtların kapanmasına bir gün kala yarışa kaydoldum.
En hesaplı şekilde Japonya’ya gidebilmek için arkadaşlarımla günler süren ve bol aktarmalı bir yolculuğa çıktım. Yarışlara dinlenmiş bir şekilde girebilmek için geliş tarihimi yarış başlangıcından iki gün öncesi olarak planlamıştım.


İlk yarışım 100 m kelebekti. Sıralamada 5. sırada olmama rağmen, yarıştaki iyi derecem bana 4.lük getirdi. Öncesinde de bana ait olan Türkiye rekorunu 1.18.26 ile yeniden kırmış oldum. 200 m. yarışımsa iki gün sonraydı. Aradaki bir günde hem dinlendim hem de yarışa konsantre oldum. Bu yarışta 4. sıradaydım. Benim önümde gözüken rakibim 100 m. yarışında 1.13.00 ile beni geçmişti. Bu yüzden onu geçebileceğimi düşünmüyordum. Fakat 100 m yarışını tekrar izleyince rakibimin birinci ve ikinci 50 metreler arası yavaşladığını fark ettim. Acaba ayni şekilde 200 metrede de yavaşlar mı diye kendi kendime düşünmüştüm. Sonuç olarak, bu yarışta son 50 metreye 15-20 metre geriden gelerek son 25 metrede farkı kapattım. Ben 2.54.64, rakibim ise 2.54.65 yüzdü. Yani, son andaki çabamla onu 1 salise farkla geçip 3.lüğü kazandım. Yine kendime ait olan Türkiye rekorunu da kırmış oldum. Japonya’daki 3.lük hikayem işte budur!
Bu derecelerin arkasında çok büyük emekler olduğunu söylemeliyim. Sabah 5.30daki antrenmanlardan geçmek bilmeyen kol ağrılarına ve buzlu kovada dinlenmelere kadar.

Pınar Sapsağlam İdel