x

Suadiye Bükü

Hayatı özetlemeye gelince; yüzmeyi bilmiyorsan, çırpınacaksın. 
Akarsular, göller ve denizlerle çevrili bir coğrafyada yaşıyoruz.  Nüfusumuzun % 70 i kıyılarda yaşıyor ama Ülkemizde yüzme bilen sayısının 5 milyon olduğunu ve her yıl 900 kişinin boğulduğunu öğrendim. Ne kadar üzücü değil mi?
Yüzme bilmediğim zamanlar utanır denize yaklaşmak bile istemezdim. Yüzmeyi başardığımda dokuz yaşına idim. O gece heyecandan uyuyamamıştım. Tabii yıllarca yüzme sevdam yaz mevsimi ile sınırlı kaldı. 2012 yılında iki kıta bir yarış ta fotoğraf çekmeye gittiğimde yarışmaya karar verdim. 2013 yılında ilk yarışım iki kıta bir yarış ile başladı. Sonraki yıllar sudan hiç kopmadım. Hep düşündüğüm şey herkesin yüzmesi, yüzebilmesi ve yüzmeyi sevmesi oldu. Yüzme sevdalıları olarak mekânımız Suadiye Şaşkınbakkal sahili ve grubumuza SUADİYE BÜKÜ YÜZÜCÜLERİ (@suadiye_buku) adını verdik.

Mekan o kadar uygundu ki gören bize katıldı. Dört mevsim her koşulda yüzmek insanların ilgisini çekti. Bugün farklı ülke yüzücülerini de içine alan 126 katılımcı ile güzel bir grup olduk. Etkinliklerimizi sosyal medyadan paylaşmak ve daha çok kişiyi yüzme sporu içine çekmek en büyük amacımız, fakat sosyal bir güç olduğumuzun da farkındayız.

Şubat ayında yaşanan deprem fırtınası sonrası İstanbullu yüzücüler bir araya gelerek Türkiye master yüzmesi grubunu oluşturup deprem bölgesinde eğitim amaçlı konteyner derslikler kurmaya başladık. Sporun birleştirici gücü dostlukları perçinledi. Biz master yüzücülerin en değerli madalyaları dostlar oldu.

Etkinliklerimizi her ortamda paylaşarak daha çok yüzücü kazanmak hedefimiz. En çokta küçük çocuklara ve gençlere rol model olmamız önemli. Siz okursanız onlar da okur. Siz yüzerseniz onlarda yüzer. Denizlerle çevrili bu cennet vatanda yüzmeyen kalmaması umuduyla. 

Ahmet Tekkeşin

https://www.instagram.com/suadiye_buku/